František ZEMEK
(1913-1960)
FRANTIŠEK ZEMEK sa narodil 20. októbra 1913 v Zlatne na Slovensku. Vo svojich pätnástich rokoch prišiel ako učeň na Českomoravskú vysočinu do vtedajších Inwaldových sklární v Dobroníne. Vyučil sa tu brusičom skla. V roku 1938 odišiel odtiaľ na sklársku školu do Železného Brodu a o dva roky neskôr na Umeleckopriemyselnú školu do Prahy, kde našiel svojich učiteľov v prof. Štiplovi, v sochárovi Wagnerovi a architektovi Sokolovi.
Usiloval sa o vytvorenie skla, ktoré by bolo výsledkom jeho špecifických vlastností a ktoré by bolo súčasne vo svojej trojrozmernosti chápané plasticky pri zachovaní vlastnej architektonickej stavebnosti tvaru. Pri vytváraní skla prikladal veľkú úlohu farbe. Funkčnosť bola ďalšou základnou charakteristikou Zemkovho skla. Jeho sklo nebolo robené len na ozdobu, ale predovšetkým na službu, pre život. Preto sa zaoberal nielen otázkami sériovej výroby z ruky, ale rovnako aj otázkami priemyselného výtvarníctva. Jeho odborom bolo sklo hutnicky tvarované aj brúsené.
Vytvoril niekoľko vynikajúcich stolných servisov a typov pre lis. Vrcholom jeho diela bolo nepochybne sklo brúsené, v ktorom brus sklo nezdobil, ale priamo formoval, tvoril vlastný tvar predmetu. František Zemek bol zastúpený na XI. Triennale v Miláne (1957), na Svetovej výstave v Bruseli (1958) a v niekoľkých súboroch českého skla na zahraničných výstavách, predovšetkým na výstave Československého skla v Moskve v r. 1959.
Na ceste do jednej z výrobní osvetľovadiel, ktorými sa v poslednej dobe intenzívne zaoberal, utrpel tragický, smrteľný úraz, ktorému po niekoľkých dňoch podľahol. Zomrel 31. mája 1960 v nemocnici v Šumperku na Morave. Odišiel v ňom jeden z najnadanejších československých sklárov-výtvarníkov a jeden z popredných tvorcov československého moderného skla.
Autor textu JIRÍ MAŠÍN