Rudolfova huť

Rudolfova huť sa po založení začiatkom 20. storočia postupne vyprofilovala na jednu z popredných fabrík lisovaného skla.

Rudolfova huť v Dubí sa po založení začiatkom 20. storočia postupne vyprofilovala na jednu z popredných fabrík lisovaného skla. Skláreň, ktorá bola pôvodne železiarňou pod spoločnosťou Josef Inwald AG, prešla v roku 1905 výraznými zmenami. V objekte bývalých železiarní v Dubí pri Tepliciach sa začala výroba sklenených výrobkov, medzi ktorými dominovalo najprv fúkané úžitkové a osvetľovacie sklo. Pridaním poloautomaticky vyrábaného obalového skla, najmä pre konzervárne, sa závod postupne orientoval aj na lisované sklo.

Po prvej svetovej vojne prešla sklárska výroba významnou modernizáciou, čo otvorilo dvere pre rôznorodé dizajny, ktoré priniesli renomé na domácom i zahraničnom trhu. Medzi najznámejšie série patria kolekcie "Lord", "Argos", "Boulle", "Pollax" či "Perforal". Tieto súpravy dokázali kombinovať tradičné a moderné prvky, a ich kvalita zabezpečila firme pozíciu na medzinárodných trhoch. Príchodom významného dizajnéra Rudolfa Schrötera, ktorý sa k tímu pridal v roku 1920, sa začala do výroby premietať aj funkcionalistická estetika. Súprava „Pollax“ z roku 1935 bola skvelým príkladom jeho progresívnych myšlienok – čisté línie a geometrické tvary, ktoré zvýrazňovali charakter lisovaného skla, upútali vďaka svojej jedinečnosti.

Rudolfova huta bola známa svojimi nádhernými výrobkami z lisovaného skla, pričom väčšina z nich bola vyrobená z bezfarebného, krištáľovo číreho skla. Výnimočnosť však pridávali aj priehľadné farebné varianty ako jemný dymový odtieň, topazová žiara, hlboká modrá, živá zelená či výrazná červená.

Pre farbené sklo bola v huti nasadená špeciálna panvová pec, zatiaľ čo tavenie krištáľového skla prebiehalo vo vaňových peciach. V Dubí ich fungovali až tri – dve z nich pracovali nepretržite s kapacitou 40 a 60 ton za deň, tretia bola v dennej prevádzke. Jedna z týchto vaní bola dokonca považovaná za najväčšiu v strednej Európe! Hoci výrobné kapacity slúžili aj na iné typy skla vrátane obalového a technického, práve lisované sklo malo na konci 30. rokov kľúčové miesto v produkcii, tvorilo až 43 % výroby, čo svedčí o jeho významnom postavení.

Rudolf Schröter je autorom známych "nerozbitných" pohárov Durit, ktorých výroba sa začala v roku 1934 a pokračovala až do roku 1996. Poháre sa vyrábali v rôznych farebných variantoch a boli mimoriadne odolné. Ich odolnosť sa dosahovala tým, že sa chladili v oleji namiesto v chladiacej peci.

Rok 1964 znamenal zásadnú modernizáciu. Rudolfova huť zaviedla elektricky vyhrievanú 100-tonovú vaňovú jednotku a rozšírila svoj strojový park, čím sa produkcia obalového skla plne automatizovala. Lisované sklo, naopak, ostalo tradične vyrábané ručne, čo len podčiarklo výnimočnosť každého produktu. Hydraulické lisy, ktoré nahradili pôvodné ručné, umožnili ešte väčšiu precíznosť pri tvorbe populárnych výrobkov pre domácnosti aj reštaurácie.

Váza Pečený
Vzniklo naozaj moderné a nadčasové lisované sklo vyvinuté v dvadsiatych rokoch.
Výroba

Veľkou postavou pri formovaní dizajnového odkazu Rudolfovej hute bol aj Karel Peroutka, riaditeľ sklárne a vedúci dizajnérskeho centra, ktorý po vojne prispel k oživeniu českého sklárstva. Dizajnérske návrhy Rudolfa Schrötera z 30. rokov, ako „Pollax“ či „Boulle“, sa stali inšpiráciou aj pre neskorších dizajnérov, medzi ktorých patrili Rudolf Jurnikl, Vladislav Urban a František Vízner. Títo umelci dokázali vdýchnuť sklárni nový život a preniesť ju na úroveň medzinárodne uznávaného výrobcu lisovaného skla. Práve Schröterova myšlienka vytvárať produkty bez nadbytočných ornamentov viedla k elegantným, funkčným kusom, ktoré sa skvelo hodili do akéhokoľvek interiéru.

S príchodom nových návrhárov do Rudolfovej hute sa začala éra inovácií a experimentovania, ktorá dala vzniknúť jedinečným dizajnom, kombinujúcim tradíciu s modernými prístupmi. Ateliér prof. Karla Štipla priviedol k spolupráci mladých dizajnérov, ako sú Václav Hanuš, Jiří Zejmon, František Zemek a Miloš Filip. Ich práca sa stala základom novej vlny dizajnu, ktorá oživila nielen štýlovú ponuku, ale aj technológie výroby lisovaného skla. K nim sa pridal aj Adolf Matura, ktorý, ako predseda poradného zboru dizajnu, prispel k vytvoreniu konceptu dizajnu lisovaného skla, čím posilnil pozíciu Rudolfovej hute na trhu. Ich kolekcie si našli cestu k zákazníkom a stali sa obľúbenými nielen v Československu, ale aj v zahraničí.

Vázy

Sortiment lisovaného skla Rudolfovej hute sa s postupom času rozšíril. Zahŕňa vázy, misy, taniere, popolníky, kompótové súpravy a ďalšie dekoračné predmety. Okrem štandardných farebných variácií, ktoré zahŕňajú oceľovú modrú, zelenú, jantárovo žltú, turmalínovú zelenú, fialovú ametystovú a dymové sklo, sa skláreň preslávila aj tým, že mnoho dizajnov bolo vyhotovených vo viacerých farebných prevedeniach, čím si zákazníci mohli zostaviť harmonické kolekcie.

Po roku 1990, keď sa sklárska továreň privatizovala, a stala sa súčasťou spoločnosti AVIR UNION, ktorú neskôr kúpila nadnárodná skupina Owens Group z Illinois v USA. Spoločnosť sa v roku 2019 premenovala na O-I Czech Republic, a.s. Pôvodný názov Rudolfova huť sa aj naďalej používa.

Dnes je Rudolfova huť stále považovaná za symbol kvalitného lisovaného skla, ktoré si získava priaznivcov vďaka svojim klasickým i moderným dizajnom, zostáva jedným z popredných reprezentantov českého sklárstva.