Libochovice
Skláreň Libochovice, s dedičstvom ikonického lisovaného skla s rôznorodými motívmi, rozpráva príbeh českého remesla a inovácie, kde sa tradičné techniky ručného lisovania prepájajú s umeleckými spoluprácami, ktoré už viac ako storočie oslovujú zberateľov aj domácnosti.
V roku 1912 bola v Libochoviciach postavená nová sklárska huť, ktorá sa v priebehu sedemdesiatich rokov stala uznávaným menom v oblasti sklárskeho priemyslu. Jej zakladatelia H. Feigl a J. Morávek sem preniesli výrobu z menšej sklárne, ktorú si prenajali na Českomoravskej vrchovine, spolu so skúsenými sklármi, čo umožnilo rýchly rozbeh výroby. Na začiatku sa zamerali na sifónové fľaše a rôzne obalové sklo. Skláreň bola od začiatku nezávislá, fungovala ako akciová spoločnosť a jej produkty si rýchlo získali zákazníkov doma aj v zahraničí.
Keď sa sklárňam začalo dariť, sústreďovali sa na inovácie svojich produktov. V roku 1931 tu založili maľovňu. Vznikli obľúbené guľové vázy, určené najmä na export do Belgicka. Tieto vázy zdobil reliéfny dekor koní či kvetov, navrhnutý sochárom Karlom Zentnerom (1891–1963), absolventom Akadémie výtvarných umení v Prahe. Zentnerov ikonický popolník s motívom medveďov sa dodnes radí medzi vyhľadávané zberateľské kúsky. Po druhej svetovej vojne prešla sklárska výroba v Libochoviciach viacerými reorganizáciami, no tradičný výrobný postup – ručné lisovanie skla – si zachovali, pričom naďalej používali vlastnoručne vyrobené stroje a techniky.
V roku 1945 boli Libochovice zaradené pod štátny podnik Sklo Union. Priemyselná výroba prešla postupnou modernizáciou a zaviedli mechanizáciu, pričom si však zachovali jedinečnosť ručnej výroby lisovaného skla. Automatizácia výroby umožnila rozšíriť sortiment o zložitejšie a dizajnovo pokročilé produkty. S pribúdajúcimi inováciami, ako bolo vstrekovanie a tvarovanie odstredivým spôsobom, získavalo libochovické sklo originálny vzhľad aj technologickú hodnotu.
Od začiatku sa v Libochoviciach vyrábalo prevažne lisované sklo, ktoré si postupne získalo uznanie aj vďaka spolupráci s významnými dizajnérmi. Dizajnové riešenia boli prispôsobené možnostiam lisovacej technológie a priniesli originálne estetické riešenia. Spolupráca s profesionálnymi výtvarníkmi začala už v medzivojnovom období a po druhej svetovej vojne sa stala kľúčovou súčasťou produkcie, najmä vďaka spolupráci s absolventmi umeleckých vysokých škôl. Od 60. rokov 20. storočia sa so sklárňou Libochovice spájali umelci ako Václav Hanuš, Pavel Pánek či Rudolf Jurnikl, ktorí svojimi návrhmi zásadne ovplyvnili vývoj lisovaného skla. Jedným z najvýznamnejších dizajnérov bol Adolf Matura, ktorého práce sa stali veľmi populárnymi a oceneniami uznávanými dielami. Václav Zajíc sa k tomuto zoskupeniu pridal ako zástupca mladej generácie. Jeho návrhy, vytvorené s dôrazom na detaily a moderné poňatie lisovaného skla, obohatili výrobný program a zanechali trvalú stopu v sklárskej tvorbe tej doby.
Libochovické výrobky 20. rokov boli známe kvetinovými a rastlinnými motívmi, najčastejšie dekorované jemným reliéfom s motívmi fialiek, ruží alebo klasov obilia. Tieto výrobky našli široké uplatnenie v domácnostiach, kde sa bežne používali, a aj dnes ich môžeme vydieť používať v našich domácnostiach.